Telefon
+387 33 225 353
Biblioteka
+387 33 220 957
Pošaljite email
ois@bih.net.ba
Radno vrijeme
Pon - Pet 8.00 - 16.00

ois

Dobrodošli na zvaničnu stranicu Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu. Orijentalni institut u Sarajevu osnovan je 1950. godine.

Rad u Institutu organiziran je u Historijskom odjeljenju, Filološkom odjeljenju i Referatu za orijentalno-islamsku kulturu i civilizaciju.

Bavi se obradom i publikovanjem rukopisne i arhivske građe na arapskom, turskom i perzijskom jeziku, te proučavanjem orijentalnih jezika i književnosti.

U fokusu je i proučavanje intelektualne historije i kulturno-umjetničke baštine Bosne u doba osmanske vlasti.

 

Posjeta učenika JU Srednja građevinsko - geodetska škola Sarajevo Orijentalnom institutu

Posjeta učenika JU Srednja građevinsko - geodetska škola Sarajevo Orijentalnom institutu

Dana 20. marta 2024. godine Biblioteku Orijentalnog instituta posjetila je grupa učenika Srednje građevinsko-geodetske škole u pratnji prof. Mubere Pozder. Povod njihove posjete je obilježavanje Dana grada Sarajeva kroz različite...

Usvojen godišnji izvještaj Orijentalnog instituta

Usvojen godišnji izvještaj Orijentalnog instituta

Vijeće Orijentalnog instituta je na redovnoj sjednici održanoj 23. januara 2024. godine usvojilo Zbirni izvještaj o radu Orijentalnog instituta za 2023. godinu. 1. Izbori u zvanja – tri izbora u...

Poziv za prijavu radova za časopis Prilozi za orijentalnu filologiju br. 73

Poziv za prijavu radova za časopis Prilozi za orijentalnu filologiju br. 73

Obavještavamo sve kolege i saradnike da je otvoren poziv za dostavljanje radova za 73. broj časopisa Prilozi za orijentalnu filologiju. Pozivamo vas da ponudite svoje naučne radove, priloge ili prikaze knjiga...

PRILOZI ZA ORIJENTALNU FILOLOGIJU

 

Časopis naslov Prilozi za orijentalnu filologiju pokrenut je odmah nakon osnivanja Instituta (1950). Do broja VII časopis je nosio naslov Prilozi za orijentalnu filologiju i istoriju jugoslovenskih naroda pod turskom vlašću, a od broja VIII Prilozi za orijentalnu filologiju. Branislav Đurđev uz prvi broj Priloga zapisao je da radovi u tom broju imaju više karakter bivšeg Turskog arhiva Zemaljskog muzeja, nego budućeg rada Orijentalnog instituta. Naime, Turski arhiv davao je prioritet publikaciji osmanskih dokumenata za izučavanje historije, dok je zadatak Orijentalnog instituta daleko širi. 

U časopisu se objavljuju uglavnom originalni naučnoistraživački radovi. Od prvog broja (1950) pa do danas (2017) izašlo je 65 brojeva/ godišta. Prilozi za orijentalnu filologiju sačuvali su svoj prepoznatljivi naučni istručni profil. Najviše je radova iz oblasti naše historije u doba osmanske vladavine, zatim priloga za proučavanje književnosti koju su bosanskohercegovački i slavenski autori općenito pisali na arapskom, turskom i perzijskom jeziku kao dio kulturne baštine, proučavanja arapskog, turskog i perzijskog jezika i njihovih književnosti, te proučavanja islamske arhitekture i umjetnosti na području Balkana, Osmanskog carstva, zemalja orijentalno-islamskog civilizacijskog kruga. Tu su i brojni prijevodi kao i ocjene, kritike i prikazi knjiga iz oblasti kojima se bavi Institut. U dosadašnjim brojevima Priloga za orijentalnu filologiju objavljeno je 1.384 bibliografske jedinica, od čega su: 295 studija iz oblasti historije, osmanistike i diplomatike, 217 iz kulturne baštine, književnosti i islamske kulture, 101 iz jezika (lingvistike), zatim 48 sitnih priloga, 11 prijevoda, 30 bibliografija i preko 682 ocjene, osvrta i prikaza knjiga, časopisa i skupova.