Telefon
+387 33 225 353
Biblioteka
+387 33 220 957
Pošaljite email
ois@ois.unsa.ba
Radno vrijeme
Pon - Pet 8.00 - 16.00

U okviru posjete Univerzitetu u Sarajevu dana 03.09. Univerzitet u Sarajevu - Orijentalni institut posjetile su predstavnice Instituta za nauku i umjetnost - Univerziteta Haxhi Zeka Prof. dr. Suada Ajdarpašić, direktorica instituta i doc. dr. Mersiha Kalač - Kačamaković.

Cilj posjete bio je razmjena iskustava u oblasti kojom se bavi Orijentalni institut, rezultatima i planovima instituta.

Direktor instituta dr. Aladin Husić, upoznao je gošće o svim pitanjima od njihovog interesa kako bi iskustva Orijentalnog instituta prenijeli u radu novoosnovanog Instituta za nauku i umjetnost.

  

U povodu najave zatvaranja Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine na dan njenog spaljivanja 25. augusta (1992), uposlenici Univerziteta u Sarajevu - Orijentalnog instituta upućuju apel nadležnim tijelima za konačno rješavanje statusa NUB BiH.

Budući da je Orijentalni institut, kao i NUB BiH, doživio granatiranje 17. maja 1992. godine, te gubitak svih svojih fondova i zbirki, ponajbolje razumije šta znači kada su uskraćene pretpostavke za normalan rad i funkcionisanje. Ove dvije institucije simboliziraju razmjere stradanja pisane i rukopisne kulturne baštine ne samo na našim prostorima nego i znatno šire. Usprkos svemu, obje institucije su ,,opstale i ostale“ i nastavile svoju misiju definiranu njihovim osnivačkim aktima. To su istovremeno simboli otpora bezumlju.

Vrlo je zabrinjavajuće da nakon više od tri decenije od njenog stradanja dolazi u pitanje rad i opstanak NUB BiH. Da li iko razmišlja o posljedicama takvog položaja ove kulturne institucije, proisteklog iz dugogodišnjeg ignoriranja rješavanja pitanja sistemskog finansiranja? Je li društvo spremno da rizikuje gašenje institucije koja je jedan od simbola civilizacije, repozitorij cjelokupne štampane produkcije, istraživačka baza za mnoge studente različitih usmjerenja kao i sve ljubitelje nauke. NUB BiH je svojevrstan prozor u svijet znanosti ne samo u Bosni i Hercegovini nego i izvan naše zemlje. Prestanak njenog rada dodatno bi ugrozio one kulturne resurse koji su spašeni iz plamena 1992. godine, kao i sve ono što se u proteklim decenijama akumuliralo bilo domaćom bilo inozemnom produkcijom ili poslijeratnim poklonima. Nastavak ignoriranja ove institucije dovodi u pitanje dalju produkciju, izdavačku djelatnost jer je NUB  zadužena i za pružanje posebno odgovarajućih oznaka za izdanja po standardima bibliotečke struke. Dakle, posljedice bi bile znatno šire i veće od onoga što se može definirati kao prestanak rada biblioteke. O evropskom putu Bosne i Hercegovine nije moguće razmišljati s ovakvim odnosom prema instituciji tog značaja.

Stoga, kao institucija čija primarna djelatnost jeste nauka, apeliramo nadležne instance vlasti da pristupe rješavanju statusa NUB BiH, u segmentu kontinuiranog finansiranja kako bi ta institucija mogla da funkcioniše i obavlja svoju misiju definiranu njenim osnivanjem. Simbolično zatvaranje 25. augusta još je jedan u nizu apela i upozorenja da se to pitanje konačno riješi.

Kolektiv uposlenika Univerzitet u Sarajevu - Orijentalni institut

Danas je u Svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu održana promocija novih izdanja Orijentalnog instituta. Najprije je predstavljen sadžaj  72. broja časopisa Prilozi za orijentalnu filologiju, koji u kontinuitetu izlazi od osnivanja Instituta.

Promotori su bili dr. Amina Šiljak Jesenković i dr. Muamer Hodžić.  Drugo izdanje je naučna monografija pod naslovom Orijentalno-islamsko naslijeđe u djelu Muḥāḍara al-’awā’il wa musāmara al-’awāḫir Ali-dede Bošnjaka autora dr. Berina Bajrića.

Knjigu je promovirala dr. Dželila Babović. Na kraju se obratio i autor, dr. Berin Bajrić a promocijom je moderirao Amer Maslo.

Čestitamo autorima!

  

  

  

  

U povodu Dana Orijentalnog instituta u Svečanoj Sali Rektorata UNSA biće promovirana dva nova izdanja ove ustanove koja je osnovana Uredbom Vlade NR Bosne i Hercegovine 20. maja 1950. godine.

Promovirat će se 72 broj časopisa Prilozi za orijentalnu filologiju, koji u kontinuitetu izlazi od osnivanja Instituta. Časopis objavljuje radove iz oblasti orijentalne filologije, historije i diplomatike te kulturne historije s fokusom na razdoblje osmanske vladavine u Bosni i Hercegovini i regionu. Ovaj broj također odražava naprijed istaknute ciljeve i svojim sadržajem pokriva navedene naučne oblasti. Časopis će promovirati dr. Amina Šiljak Jesenković i dr. Muamer Hodžić.

Drugo izdanje je naučna monografija pod naslovom Orijentalno-islamsko naslijeđe u djelu Muḥāḍara al-’awā’il wa musāmara al-’awāḫir Ali-dede Bošnjaka autora dr. Berina Bajrića. Knjiga predstavlja prerađeni i prilagođeni dio studije rađene u sklopu naučno-istraživačkog projekta na Orijentalnom institutu Univerziteta u Sarajevu. Djelo Muḥāḍara al-’awā’il wa musāmara al-’awāẖir Ali-dede Bošnjaka je književno-historijsko djelo sastavljeno iz dva dijela. U prvom dijelu koji se sastoji iz trideset i sedam poglavlja obrađuju se različite teme iz kulturne historije orijentalno-islamskog civilizacijskog kruga prema kriteriju početka tj. prvih stvari. U drugom dijelu koje ima četiri poglavlja prema kriteriju “kraja” se govori o posljednjim stvarima. Ali-dedeovo djelo je enciklopedija historijskih i kulturoloških fenomena usko vezanih za islamsku religiju i kulturu, te svojevrstan leksikon prvih i posljednjih događaja. Po svemu onome što se u njemu može pročitati, da se zaključiti kako je to knjiga u kojoj je sakupljen veliki broj vrlo vrijednih informacija i kazivanja iz različitih religijskih, znanstvenih, književnih, umjetničkih, usmenih, okultnih i drugih izvora i predaja. Iako se ne može tretirati kao prvorazredan historijski izvor po mjerilima savremene znanosti, Ali-dedeov ’Awā’il je zanimljivo, edukativno, poučno, a u nekim aspektima i zabavno djelo i to ne samo čitaocima iz 16. vijeka nego i današnjim recipijentima. Promotorica ovog izdanja je dr. Dželila Babović. 

Dana 20. marta 2024. godine Biblioteku Orijentalnog instituta posjetila je grupa učenika Srednje građevinsko-geodetske škole u pratnji prof. Mubere Pozder.

Povod njihove posjete je obilježavanje Dana grada Sarajeva kroz različite vidove učeničkih aktivnosti. Između ostalih, jedna od aktivnosti je prikupljanje literature i druge građe na temu „Vakufi Isa bega Ishakovića i Gazi Husrev bega te njihov značaj za grad Sarajevo“.

Učenike i prof. Pozder su dočekali direktor Instituta, dr. Aladin Husić i bibliotekarka Mubera Bavčić. Tom prilikom je, pored pripremljene literature za istraživanje iz institutske biblioteka, uručeno nekoliko starijih izdanja Orijentalnog instituta za potrebe njihove školske biblioteke.