Telefon
+387 33 225 353
Biblioteka
+387 33 220 957
Pošaljite email
ois@ois.unsa.ba
Radno vrijeme
Pon - Pet 8.00 - 16.00

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da su objavljeni 73. broj časopisa "Prilozi za orijentalnu filologiju" i knjiga dr. Madžide Mašić, više naučne saradnice na Institutu, "Rukopisne zbirke na orijentalnim jezicima u franjevačkim samostanima, medresama i tekijama u Bosni i Hercegovini".

Istovremeno, izražavamo žaljenje što su ovo posljednja izdanja koja ćemo objaviti dok Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine ne obnovi svoj rad. ISBN, CIP i DOI brojeve za ova naša izdanja uradili su vrijedni uposlenici NUB-a prije nego su bili primorani zatvoriti biblioteku. Nadamo se da će se uskoro stvoriti uvjeti za nastavak rada ove ključne institucije te da ćemo ponovo imati priliku zajedno doprinositi očuvanju i širenju nauke i kulture u Bosni i Hercegovini.

Časopis je dostupan i online: https://pof.ois.unsa.ba/index.php/pof/issue/view/57

U okviru posjete Univerzitetu u Sarajevu dana 03.09. Univerzitet u Sarajevu - Orijentalni institut posjetile su predstavnice Instituta za nauku i umjetnost - Univerziteta Haxhi Zeka Prof. dr. Suada Ajdarpašić, direktorica instituta i doc. dr. Mersiha Kalač - Kačamaković.

Cilj posjete bio je razmjena iskustava u oblasti kojom se bavi Orijentalni institut, rezultatima i planovima instituta.

Direktor instituta dr. Aladin Husić, upoznao je gošće o svim pitanjima od njihovog interesa kako bi iskustva Orijentalnog instituta prenijeli u radu novoosnovanog Instituta za nauku i umjetnost.

  

U povodu najave zatvaranja Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine na dan njenog spaljivanja 25. augusta (1992), uposlenici Univerziteta u Sarajevu - Orijentalnog instituta upućuju apel nadležnim tijelima za konačno rješavanje statusa NUB BiH.

Budući da je Orijentalni institut, kao i NUB BiH, doživio granatiranje 17. maja 1992. godine, te gubitak svih svojih fondova i zbirki, ponajbolje razumije šta znači kada su uskraćene pretpostavke za normalan rad i funkcionisanje. Ove dvije institucije simboliziraju razmjere stradanja pisane i rukopisne kulturne baštine ne samo na našim prostorima nego i znatno šire. Usprkos svemu, obje institucije su ,,opstale i ostale“ i nastavile svoju misiju definiranu njihovim osnivačkim aktima. To su istovremeno simboli otpora bezumlju.

Vrlo je zabrinjavajuće da nakon više od tri decenije od njenog stradanja dolazi u pitanje rad i opstanak NUB BiH. Da li iko razmišlja o posljedicama takvog položaja ove kulturne institucije, proisteklog iz dugogodišnjeg ignoriranja rješavanja pitanja sistemskog finansiranja? Je li društvo spremno da rizikuje gašenje institucije koja je jedan od simbola civilizacije, repozitorij cjelokupne štampane produkcije, istraživačka baza za mnoge studente različitih usmjerenja kao i sve ljubitelje nauke. NUB BiH je svojevrstan prozor u svijet znanosti ne samo u Bosni i Hercegovini nego i izvan naše zemlje. Prestanak njenog rada dodatno bi ugrozio one kulturne resurse koji su spašeni iz plamena 1992. godine, kao i sve ono što se u proteklim decenijama akumuliralo bilo domaćom bilo inozemnom produkcijom ili poslijeratnim poklonima. Nastavak ignoriranja ove institucije dovodi u pitanje dalju produkciju, izdavačku djelatnost jer je NUB  zadužena i za pružanje posebno odgovarajućih oznaka za izdanja po standardima bibliotečke struke. Dakle, posljedice bi bile znatno šire i veće od onoga što se može definirati kao prestanak rada biblioteke. O evropskom putu Bosne i Hercegovine nije moguće razmišljati s ovakvim odnosom prema instituciji tog značaja.

Stoga, kao institucija čija primarna djelatnost jeste nauka, apeliramo nadležne instance vlasti da pristupe rješavanju statusa NUB BiH, u segmentu kontinuiranog finansiranja kako bi ta institucija mogla da funkcioniše i obavlja svoju misiju definiranu njenim osnivanjem. Simbolično zatvaranje 25. augusta još je jedan u nizu apela i upozorenja da se to pitanje konačno riješi.

Kolektiv uposlenika Univerzitet u Sarajevu - Orijentalni institut

Danas je u Svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu održana promocija novih izdanja Orijentalnog instituta. Najprije je predstavljen sadžaj  72. broja časopisa Prilozi za orijentalnu filologiju, koji u kontinuitetu izlazi od osnivanja Instituta.

Promotori su bili dr. Amina Šiljak Jesenković i dr. Muamer Hodžić.  Drugo izdanje je naučna monografija pod naslovom Orijentalno-islamsko naslijeđe u djelu Muḥāḍara al-’awā’il wa musāmara al-’awāḫir Ali-dede Bošnjaka autora dr. Berina Bajrića.

Knjigu je promovirala dr. Dželila Babović. Na kraju se obratio i autor, dr. Berin Bajrić a promocijom je moderirao Amer Maslo.

Čestitamo autorima!